Analog altyapı ve CCTV kablo veya anten kablosuyla yayın yapabilen sistemdir. HD dönemle beraber altyapısı aynı kalmak şartıyla HD , full HD ve daha yüksek çözünürlüklerde görüntü sağlayabilen kameralardır.

AHD kameralardan görüntü alınabilmesi için kayıt cihazının da AHD olması lazım ve en az kameranın çözünürlüğü kadar çözünürlüğü desteklemesi gerekir. Mesela 1mp çözünürlüğü destekleyen kayıt cihazında 1.3 mp ve daha yukarıdaki çözünürlükte olan kameralar izlenemez. 1 mp ya da daha düşük analog kameralar izlenebilir. Dolayısıyla eski analog kayıt cihazlarından da ahd kameraların hiçbiri izlenemez.

IP altyapı ve cat kablo ile yayın yapabilen kameralardır. POE desteği sayesinde aynı cat kablodan hem görüntü hem de kameraların enerjisi gönderilebilir. IP kameraları AHD kameralardan ayıran en önemli özelliklerden biri kablolama mesafesidir.

AHD kameralarda kayıt cihazından her kameraya ayrı ayrı kablo çekilmesi gerekirken, IP tabanlı sistemlerde birçok kameranın kablosunu bir switch te toplayıp o switchten tek kabloyu kayıt cihazına kadar çekmemiz yeterli olur. Ayrıca IP kameralar teknolojisi gereği AHD kameralardan çok daha net ve berrak görüntü verir. 2mp AHD kamera ile 2 mp IP kamera arasında IP kameranın görüntüsü ciddi şekilde daha iyidir.

İngilizcesi Digital Video Recorder olan DVR’lar, analog ve AHD sistemlerde kullanılan kamera sistemlerinin kayıt cihazlarının adıdır.

İngilizcesi Network Video Recorder olan NVR’lar, IP sistemlerde kullanılan kamera kayıt cihazlarının adıdır.

Bu protokol ile üst düzey kamera markalarının aynı sistemde birbirine uyumlu çalışmaları sağlanmaktadır.

Kameraların sisli ya da yağmurlu havalarda, görüntü kalitesini arttıran özelliktir.

Işığın az veya yoğun olduğu yerlerde, ışığı yüksek kaliteli ve doğru hale getiren sistemdir.

Işığın çok fazla olduğu durumlarda da en net görüntünün alınmasını sağlayan sistemdir.

Saç teli kalınlığında saf cam dan oluşan, enerji, görüntü ve ses gibi verileri aktarabilen kablolama sistemidir.

IP altyapılı kamera sistemleri için kullanılan kablo çeşididir.

Pan, tilt ve zoom yapma özelliğine sahip hızlı dome kameralardır.

Kamera kayıt cihazında ki özellik sayesinde, kamera kayıtlarıyla oynanıp oynanmadığını ya da silinip silinmediğini gösteren özelliktir.

Bir sistemin çeşitli faaliyetleri zeki canlılara benzer şekilde yerine getirebilme kabiliyetidir.

Şüpheli olayları ya da gerçek zamanlı davranışları algılamak ve tanımlamak için video görüntülerini sayısal olarak analiz eden sistemdir.

Araçların GPS uyduları sayesinde telefon ve bilgisayardan izlendiği sistemdir.