Araç içi kamera neden gerekli?


Sosyal ağlarda, televizyon haberlerinde ve haber sitelerinde mutlaka karşınıza trafik kazası videoları çıkar. Hatta sadece trafik kazaları yayınlayan Youtube kanalları bile mevcut. Bazıları güvenlik kameralarıyla kaydedilmiş olur, bazıları da araç içi kameralar ile. Otomobil sürerken kaza yapabilirsiniz, bir kavganın ortasında kalabilirsiniz ya da çok özel bir görüntüye şahit olabilirsiniz. İşte böyle anları kayıt altına almak için araç içi kameralar imdadınıza koşuyor. Bursa araç kamerası ne işe yarar ve araç içi kamera alırken neye dikkat etmelisiniz? Bu yazımızda kısaca neden araç içi kamera almanız gerektiğini anlatıyor ve satın alırken neye dikkat etmeniz gerektiğini yazıyoruz.

1. Trafik kazası yaparsanız nasıl olduğunu görebilir, hakkınızı koruyabilirsiniz.

Trafik kazasına karışmak otomobil kullanırken en istenmeyen durumlardan bir tanesi. Kaza sonrası kimse yaralanmadıysa ve adlı bir vaka haline dönüşmediyse bu sefer konu “suç kimde?” tartışmasına gelir. Taraflar arası anlaşmazlıkların, kişisel çıkarların ve yetersiz bilginin önüne geçmek için araç kameralarının kaydettiği görüntüler işinize yarayabilir. Trafik kazalarında kamera kayıtları olan biteni tüm çıplaklığıyla öne serdiği için tamamen tarafsız bir şahit gibi işlev görür ve yetkili merciler kazayı izleyerek doğru değerlendirmede bulunabilir.

2. Sıra dışı olayları kaydedebilirsiniz

Araç kameraları, siz otomobilinizi çalıştırıp kontağı tamamen kapatana kadar kayıtta kalır. Bazıları da 7/24 kayıt yapar. Araç içi kameraların kullanılmasındaki esas neden aslında güvenlik olarak öne çıkıyor. Yukarıda bahsettiğimiz trafik kazası maddesi dışında yolculuğunuz boyunca önünüzde gerçekleşen garip olayları da tesadüf eseri kayıt etmiş olursunuz.

3. Araç Kamerası alırken dikkat etmeniz gerekenler

Peki çoğunlukla ciddi konularda ve zaman zaman ilginç durumlarda işimize yarayabilecek araç içi kameraları alırken neye dikkat etmeli? Araç içi kamera nasıl seçilir?

– Döngüsel kayıt: Bu özellik sayesinde hafıza kartınız dolsa da kayda devam edebilirsiniz; cihazınız eski kayıtları silip yerine kaydetmeye başlayacak. Bu özellik hiç bir olayı kaçırmamanızı sağlayabilir.

– Hafıza kartı: Günümüzde piyasadaki araç içi kameralar 128 GB’a kadar saklama alanı destekliyor. Günlük yolculuklarınızın uzunluğuna göre kendinize uygun bir hafıza kartı seçebilirsiniz.

– Çözünürlük: Çoğu kamera Full HD kayıt yapabiliyor ve bu plaka ya da trafik işaretleri gibi detayları net bir şekilde yakalamak için fazlasıyla yeterli. Video boyutunu düşürmek için kameranızı 720p çözünürlüğe ayarlayabilirsiniz. Vur-kaç olaylarında veya küçük detayların incelenmesinin gerekli olduğu durumlarda 720p ve üzeri çözünürlük iş görüyor.

– Kayıt açısı: Çoğu araç içi kamerada 120 derecelik görüş açısı standart olarak geliyor, fakat bütçenizle doğru orantılı olarak 150, 170 hatta 180 derecelik açılarla kayıt yapabilen kameralar da bulabilirsiniz.

Bir diğer yandan, dikkat edilmesi gereken önemli özelliklerden birisi de şarj süresi ve batarya dayanıklılığıdır. Bu nedenle çoğu zaman oto kayıt kamerası tercih etmeniz daha doğru olur çünkü otomatik olarak kayıt gerçekleştiren araç içi kamera sistemi, araç çalıştığı zaman devreye girer ve ilgili noktadan kayıt işlemini, çevrilmiş olduğu açıya göre gerçekleştirir. Bu, kullanıcı açısından büyük bir kolaylık sağlar.


Araç kamera sistemleri satın almak için hiçbir fikriniz yoksa, Türkiye de en çok araç kamerası montajı yapan firması olan Optimum Teknolojik Hizmetler firmasından bilgi alabilirsiniz.


En iyi araç kamera sistemleri

Bir araç kamerası satın almayı karmaşık hale getirebilecek birçok seçenek, özellik ve diğer farklılıklar vardır. Sizin için en iyi araç kamerası mobil araç kameralarında dünya da en çok kullanılan marka olan Dahua kameralarıdır.

Dahua kameralarının Türkiye distribütörü olan Optimum teknolojik hizmetler firmasından gerekli destekleri alabilirsiniz.

Dahua araç kameraları tüm ihtiyaçlarınızı ve istediğiniz özellikleri karşılayan kameradır. Her durum için en iyi olan bir kamera yoktur, çünkü hepsi farklı ihtiyaçlar için farklı deneyimler sunar. Bu makalede, özel ihtiyaçlarınıza en uygun olanı bulmak için bilmeniz gereken her şeyi masaya yatırdık.


Araç kamera sistemleri için kaç kanala ihtiyacınız var?

Araç kamerası kanal sayısı, aracınızda kaç kamera istediğinizi ve kaç açıyı kapsamak istediğinizi belirler. En çok tercih edilenler 1 Kanal (ön tarafa bakan) ve 2 Kanal (ön ve arka tarafa bakan) olmakla birlikte, aracın yanlarını da kaplayan 4 Kanallı bir kurulumlardır. Kayıt kanallarının sayısı bütçenize, gereksinimlerinize ve kullanacağınız araca bağlı olacaktır. Bazı araçlarda, arka veya yan kamera monte etmek zor olabilir. 8 kamera kapasiteli mobilnvr ve mobil kayıt cihazları da vardır.


Park Modu - Park ederken kayıt yapmak için nasıl bir kamera gerekir?

Araç kamerası park modu  aracınız kapalıyken bile aracınızı korumak için tasarlanmış özel bir kayıt modudur. Bu, darbe veya vandalizm gibi olayları yakalamak için önemlidir. Park moduna sahip araç kamera sistemleri, park kayıt özelliklerini geliştirmek için hareket algılama ve ön bellekli kayıt gibi teknolojileri kullanır. Park etme modunu kullanmak için, araçta kamerayı sabitlemeniz ya da gibi özel bir pil takımı kullanmanız gerekir. Bazı kamera üreticileri, uzun park etme süreleri için yeterli güç sağlamayan ve genellikle daha sıcak iklimlerde kullanmak için güvensiz olan küçük dahili bataryaları içerebilir.


Video Kalitesi - En yüksek çözünürlüğe ihtiyacınız var mı?

Günümüzde, çoğu araç kamerası nispeten düşük fiyat noktalarında bile oldukça iyi video kalitesi sunuyor. İyi bir araç kamerası, video kalitesi ile dosya boyutu arasında bir denge kurmak zorundadır. Bunun nedeni, araç kameraların bellek kartı alanlarıyla sınırlı olması ve çok yüksek bit hızlarının daha fazla yazma riskiyle sonuçlanmasıdır. Profestonel araç kamera sistemlerinde mobilnvr olmalıdır. Daha gelişmiş en yeni sistemler, daha iyi video kalitesi elde etmek için daha iyi sensörler, mercekler, işlemciler ve ürün yazılımlarına sahiptir. Bazı araba kameraları, daha düzgün görünümlü çekimler için 1440P veya saniyede 60 kare gibi daha yüksek çözünürlükleri bile destekleyebilir.


Form Faktörü - Bir ekran gerekiyor mu?

Bursa Araç kameraları farklı şekil ve boyutlarda gelir. Odaklanacağımız iki kategori LCD ve LCD olmayan kameralar ile vantuz ve yapışkanlı montaja sahip kameralardır. LCD ekranlı kameralarla, bilgisayar veya akıllı telefon gerektirmeden ayarları değiştirebilir ve cihazdaki videoları anında gözden geçirebilirsiniz. Bazı LCD ekranlı kameralar, boyutu küçültmeye yardımcı olan çok küçük bir ekran kullanır. Bununla birlikte, bazı kameralar, kullanımı daha kolay, ancak dışarıdan daha görülebilir olan büyük dokunmatik ekranları kullanabilir. Birçok kamera modelinde ise hiç LCD ekran bulunmaz. Bu sistemlerde hafıza kartını çıkararak dosyalara ve ayarlara erişebilirsiniz.


Bursa Araç kamera sistemleri kurulumu

Form faktörüyle birlikte dikkate alınması gereken diğer şey montaj tipidir. Vantuz vakumlu modeller kamerayı monte etmenin bir yoludur. Avantajları, çok kolay bir şekilde çıkarılabilmesi ve farklı yönlerde döndürülebilmesidir. Araçların iş veya seyahat amaçlı olarak değiştirilmesi gerektiğinde bir vantuz kullanmak isteyebilirsiniz. Ancak, çoğunlukla sabit yapışkanlı montajlı kameraları öneririz. Yapıştırma aparatları daha az yer kaplar ve sürücü ve yürüyen insanlar için daha az görünürdür. Aynı zamanda yapışkanlı montaj, aşırı sıcaklıklarda veya titreşim altında daha az düşme riskine sahipti ve daha iyi video kalitesiyle sonuçlanabilecek daha güvenli bir montaj çözümü sunar.


GPS ve Wifi özellikli araç kameraları

Bursa Araç kamera sistemleri GPS özelliği, aracın hızını ve yerini kaydedebilir. Kamera, bir şirket veya iş aracına takılıyorsa bu özellik oldukça önemlidir. GPS verileri, çalışanların sürüş alışkanlıklarını izlemek için kullanılabilir. Bununla birlikte GPS özelliği herhangi bir navigasyon işlevine izin vermez. WiFi, telefonunuzu kameranıza erişmek ve kontrol etmek için bir ekran olarak kullanmanızı sağlayan bir özelliktir. Bir WiFi uygulaması kullanarak videoları görüntüleyebilir, indirebilir ve ayarları değiştirebilirsiniz. WiFi özellikli uygulamanın kullanımı genellikle herhangi bir hücresel veri bağlantısı gerektirmez. Bazı kameralar, bulut depolama işlevine sahiptir ve arabanıza uzaktan bağlanarak canlı akış, konum izleme ve uyarı bildirimleri almanızı sağlayabilir.


Yukarıdaki özellikler, çoğu Bursa araç kamerası arasındaki temel ayırt edici faktörlerdir. Bununla birlikte gece görüş, görüş alanı, piller, döngü kaydı, kesintisiz kayıt ve otomatik başlatma özellikler yaşam kalitesi ve kullanım kolaylığı açısından tercih edebileceğiniz özellikler olabilir.

Araç İçi Kamera Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Bursa Araç içi aksesuarlarından biri olan araç içi kamera özellikleri nasıl olmalı, nelere dikkat edilmeli gibi soruların kullanıcılar için önemli sorulardır. Araç içi kameralar, aracın seyir halinde görüntüsünü kaydeden hatta uzaktan da izleyebilme imkanı sağlayan bir kamera türüdür. Bu kameralarda SD kart özelliği veya uzaktan erişim imkanı da vardır. Görüntü kalitesi artan kamera özellikleri sayesinde görüntüler daha net kayıt altına alınmaktadır. Depolama alanını korumak için eski görüntüleri silen bir döngü vardır. Ayrıca kaza anında kameradaki darbe sensörü sayesinde kaza anı görüntüsü silinmez.

Araç güvenliğini sağlamak, araç filolarını izleyebilmek için araç içi kamera sistemleri günümüzde oldukça sık kullanılmaktadır. Bursa Araç kamera sistemleri otomobil, otobüs, tır gibi çeşitli araç tiplerinde uygulanmakta ve araçlar takip edilebilmektedir. Küçük işletmeler, orta ve büyük işletmeler için araç içi kamera sistemleri bulunmaktadır. Araç takip sisteminden farklı olan araç kamera sistemleri, sürücü ,yolcuyu ve yolu izleyerek olası olumsuz durumları görüntüleyebilir. Aracın konumu hakkında bilgi edinilmesini sağlar.Araç İçi Kamera Nereye Takılır?

Araç içi kamera takılması caydırıcı bir nitelik sağlar. Ayrıca kaza anında suçlunun tespit edilmesi için büyük bir yarar sağlar. Güvenlik açısından park ve seyir halinde bir önlem sağlayan bu sistemler ile güvenli bir sürüş mümkündür. Ön cam içine, arka cam araç içine ve geri vites kamerası olarak da kullanılmaktadır. Kullandığınız araçta bulunan araç içi kamera ve geri görüş kamera seti sayesinde araç daha konforlu olabilmektedir. Geri görüş kameralar, arka tamponun orta noktasına göre konumlandırılır. Ancak aracın dışında kamera olması istenmezse içerideki camın sol üst köşesine de monte edilebilir.

Araç içi kamera ve park sensörü araçlar için sunulan bir başka güvenlik ve konfor aksesuarıdır. Park sensörü, park sırasında aracın etrafında bulunan çeşitli objeleri algılayarak sürücüye sinyal sesi verir ve ne kadar yaklaştığına dair sinyali artırır. Aracın çizik gibi hasar almasını engelleyen ve park sırasında harcanan vakti azaltan park sensörleri, yakıt tüketimini de azaltacaktır.Araç İçi Kamera Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Araç içi kamera alırken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Döngüsel kayıt sayesinde hafıza kartı dolsa da kayda devam edilir. Ayrıca 128 GB’a kadar -daha yüksek kapasitede modeller de bulunabilmektedir- saklama alanı da mevcuttur. Kameralar Full HD kayıt yapabilir. Birçok araç içi kamerasında 120 derecelik standart bir görüş açısı vardır. Bütçeye uygun olarak 150, 170, 180 derece açılı kayıtlar yapılabilir. Araç içi kamera nereye takılır konusu ise araç sahipleri tarafından merak edilebilmektedir. Değişik noktalara montaj işlemi yapılabilir. Ön cam, ön cam iç ve dış, ön ve arka cam ve geri vites çeşitleri mevcuttur.


Araç içi kamera nasıl çalışır? 

Kontak açık olduğu süre boyunca kayıt devam etmekte ve kamera görüntüleri kaydetmektedir. Kontak kapandığında akünün bitmemesi için kayıt durur ve araç yeniden çalıştığında cihaz kayda başlar. Şarj süresi dayanıklı olan bir araç içi kamerası sayesinde görüntülerin kaydedilip kaydedilmediği şüphesini yaşamazsınız