blog-2

Optimum Teknoloji

  /  Faydalı Bilgiler   /  TEKNE VE YATLARIN KAMERA GÜVENLİK SİSTEMLERİ

TEKNE VE YATLARIN KAMERA GÜVENLİK SİSTEMLERİ

Uluslararası sularda zaman zaman korsanlar tarafından tehlike altında olan gemiler güvenlik kameralarıyla daha güvenli hale getiriliyor.

Uluslararası sularda zaman zaman korsanlar tarafından tehlike altında olan gemiler güvenlik kameralarıyla daha güvenli hale getiriliyor.

Özellikle uluslararası sularda yük taşımacılığı yapan gemiler, zaman zaman korsanların hedefi haline geliyor. Güvenliği arttırmak isteyen gemi firmaları ise güvenlik kameraları taktırıyor. Araç ve gemi kameraları konusunda yurt genelinde en tecrübeli firmalardan birisi olan Optimum Teknolojik hizmetler firması yeni projeler geliştirmeye devam ediyor. Bu kapsamda Genç Kaptan Denizcilik firması filosundaki gemilerden ‘Suzzy’ isimli kuru yük gemisine kamera takıldı. Gerek uluslararası sulardaki güvenlik, gerekse de büyük gemilerde yabancı uyruklu çalışanların fazla olmasından dolayı güvenlik kamera sistemi büyük önem kazanıyor. Sistem, geminin kaptanının odasından izlenecek.

Geminin her bölgesini seyir esnasında rahatça izleyebilecek olan geminin kaptanı Yaşar Kasap, kameraların gemi güvenliğini adına olumlu olduğunu ifade etti. Kasap, makine bölümünde ve diğer bölümlerde oluşabilecek arızalarla birlikte gemide oluşabilecek tüm olumsuzluklara karşılık hızlı önlem alabilme şanslarının olacağını ifade etti.

“En uygun ürünleri en uygun maliyetlerle kullanıyoruz”

Tekne ve gemilere güvenlik kamerası yapan Optimum Teknolojik Hizmetler firmasının yetkilisi Yavuz Aman da, gemi kamera sistemlerinin yapılmasının güvenlik açısından önemli olduğunu vurguladı. Gemi içinde ve gemi dışındaki sıcaklıkların eksi 40 derece ile artı 60 derece arasında değişkenlik gösterdiğini anımsatan Aman, gemilerde bu şartlara uygun kameraların olmasının ve kabloların bu yapıya elverişli olması gerektiğini söyledi. Aman ayrıca tuzlu suyun cihazları etkilediğini ve bu konuda da en uygun ürünleri en uygun maliyetlerle kullandıklarının altını çizdi.

Yaz aylarının yaklaşmasıyla beraber milyon dolarlık tekneler bakıma alındı. Birçok tersanede teknelerin eksikleri tamamlanarak sezona hazırlanıyor. Teknelerin güvenlik aksanları da bu konuda önemli rol oynuyor. Tekne sahipleri, güvenlik kameraları taktırmayı ihmal etmiyor. Güvenlik şirketleri tekneler için, deniz tuzundan etkilenmeyen anti korozyon kameralar kullanıyor.

Anti korozyon kamera denize açılan ve uzun süre kalan teknelerin güvenliği için çok önemli rol oynuyor. Tekne sahiplerinin güvenliği özel önem gösterdiğini belirterek, anti korozyon kameralar hakkında bilgi veren Optimum Teknolojik Hizmetler yetkilisi Yavuz Aman, “Teknelerde güvenliğin çok önemli olduğu, özellikle son yıllarda giderek anlaşılmaya başlandı. Denize açılan, uzun süre denizde kalan teknelerin güvenliği sağlayan kameraların da aynı kalitede olması gerekiyor. Teknelerin açıkta kalan aksamları, uzun süre denizde kalmalarından dolayı, deniz tuzundan etkileniyor ve zarar görüyor. Sıcak havada, tuzun buharlaşması ile takılan kalitesiz kameraların sürekli arızalandığını görüyoruz. Bu yüzden kesinlikle anti korozyon kamera kullanılmasını öneriyoruz. Şu anda bize gelen talepler doğrultusunda bu kameraları kullanıyoruz” dedi.

Teknelerde güvenliğin niçin önemli olduğunu anlatan Optimum Teknolojik Hizmetler yetkilisi Yavuz Aman, “Marinada tekne park halinde iken her türlü hırsızlık olayları ile karşılaşabiliyoruz. Öncelikle bunun için kamera kullanmayı öneriyoruz. Caydırıcı oluyor ve bir olay ile karşılaşıldığında elinizde kanıt oluyor. Aynı zamanda, denizin ortasında yaşayabileceğiniz her türlü olay için elinizde görüntü oluyor” diye konuştu.