blog-2

Optimum Teknoloji

  /  Faydalı Bilgiler   /  IP Kamera Sistemleri Kurulumu
IP Kamera Sistemleri Kurulumu

IP Kamera Sistemleri Kurulumu

IP Kamera Sistemleri Kurulumu genel olarak görüntüleme yapılacak alanlara kamera montajının yapılması, network altyapının oluşturulması, izleme ayarlarının tamamlanması aşamalarıdır. Kurulumda en hassas noktalar kameranın takılacağı yerin en geniş açıda görüntü alınabilecek pozisyonda monte edilmesi ve kamera IP’lerinin sabitlenmesi işlemleridir.

Sabitleme yapılmayan kamera IP adresleri güç kesintisi veya yeniden başlatma durumunda değişeceğinden kayıt sekteye uğrayacaktır.

IP Kamera Kablo Bağlantısı

IP Kamera Sistemleri Kurulumu için eğer mesafeler çok uzun değilse CAT6 kablolama kullanılır. Kamera kayıtları bilgisayar üzerinden yapılacaksa switch ve kamera kablolamasının yapılması yeterlidir. Kayıt için NVR cihazı kullanılacaksa NVR ile switch cihazı arasında da kablo bağlantısı kurulması gerekir.

Kameraların güç beslemesi network üzerinden yapılması tercih edildiyse switch cihazının Power Over (POE) özelliğine sahip olması gerekir. Network üzerinden güç beslemesi kullanılmayan sistemlerde ya besleme için ayrı kablolama yapılır ya da mesafe çok uzunsa kamera adaptörü kullanılır.

IP Kamera Poe Switch Bağlantısı İçin

IP Kamera Sistemleri Kurulumu-1

IP Kamera Sistemleri Kurulumu

Dikkat Edilmesi Gerekenler

POE Switch kullanımında:

  1. IP Kameranın güç tüketim değeri
  2. Switch cihazının verebileceği güç değeri
  3. Kullanılacak Port Sayısı
  4. Kabloların uzunluğu

Kriterlerine dikkat edilerek cihaz ve malzeme tercihi yapılmalıdır. Gerekli olan güç değerlerini sağlamayan kablo veya switch, sistemin çalışmamasına veya ileride voltaj kaynaklı kısa devre yapmasına neden olabilir.

Kablosuz IP kamera kurulumu

IP Kamera Sistemleri Kurulumu için bir diğer seçenek kablosuz kameralar kullanılmasıdır. Ancak bu sistemler genellikle evlerde tek noktadan izleme yapabilmek için kullanışlı olmaktadır.

Örneğin bebek odası izleme gibi bir amaçla kullanıldığında tek kamera yeterli olduğundan sadece güç bağlantısı yapılarak kameranın wireless ayarlarının tamamlanması gibi kolay adımları vardır.

Çoklu noktadan izlemede pek tercih edilmeyen kablosuz kameralar için detaylı bir kurulum arşivini ilerleyen yazılarımızda paylaşılacağız.

Kamera IP Adreslerinin Belirlenmesi

Kameraların IP değerlerinin belirlenme işleminin montajdan önce yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Çalıştırılan her IP Kameranın IP değeri bilgisayara yüklenen IP Bulma programı ile tespit edilir. Bu değerler sabitlenir ve eğer önceden ayarlı bir kamera değilse üzerine yazılması olası arızalarda işlemleri kolaylaştırır.

IP Bulma prograqmıyla öğrenilen IP değeri tarayıcıya yazılarak enter tuşuna basılırsa, kamera üzerinde yapılabilecek ayarlara erişim sağlanabilir.

NVR Kayıt Cihazı Kurulumu

Çok sayıda izleme yapılan veya 7/24 esasına dayanarak çalışmaya uygun bilgisayar kullanılamaması durumunda IP Kamera Kayıt Cihazı, Network Video Recorder (NVR) kullanılması gerekmektedir.

  • NVR kullanılması sistemin stabilitesini arttıracak, kayıt saklanabilirliği konusunda daha kullanışlı bir yapı oluşturacaktır.
  • IP Kameralardaki en büyük kolaylık kayıt için NVR cihazı veya bilgisayarın aynı lokasyonda bulunma zorunluluğunun olmamasıdır.
  • Bu sayede kayıtları güvenliği veya izlenmesi zaman ve mekân kavramlarından bağımsız olarak yönetilebilmektedir.
  • NVR Kayıt Cihazı Kurulumu için öncelikle NVR’ın network ayarları yapılarak ağa katılması sağlanır.
  • Daha sonra NVR cihazının menüsünden kullanılan tüm IP kameraların IP adresleri tanımlanarak kayıt alabilmesi ayarlanır. ONVIF özellikli sistemler birbiriyle sorun yaşamadan tanımlanabilmekte ve çalışabilmektedir.
IP Kamera Sistemleri Kurulumu

IP Kamera Sistemleri Kurulumu

ONVIF Nedir?

İlk IP kamera örneklerinde cihazlar arasında özel haberleşme protokolleri kullanıldığından A markasının kamera ve NVR cihazı, B markasınınkilerle birlikte kullanılamamaktaydı. ONVIF protokolüyle birlikte markalara bağımlı kalmadan, karma sistemlerin kurulabilmesinin yolu açıldı.

Bu nedenle ONVIF, IP Kamera Sistemleri Kurulumu ve çalıştırılmasında marka model gibi seçeneklerin destekleyen cihazlarda bir arada kullanılmasını sağlayan haberleşme protokolüdür.

IP Kamera Uzaktan İzleme Ayarları

Güvenlik kamera görüntüleri uzaktan izleme seçeneği için modem port yönlendirme işleminin yapılması gerekir. Yeni nesil cihazlarda bilgisayar veya cep telefonlarına yüklenen programlar ile uzaktan izleme yapılabilmektedir. Bu cihazlarda kullanıcı tarafından port yönlendirme yapılmasına gerek kalmamaktadır.

IP kameraların uzaktan yani internet üzerinden sorunsuz izlenebilmesi için internet hızınızın yeterli olması diğer bir faktördür. Söz konusu internet hızının download değil upload değerlerinin yeterli veya yüksek olması gerekmektedir.

İnternet alt yapısının yetersiz olduğu durumlarda uzaktan izleme yapılabilen kamera sayısı azaltılarak da kullanım sağlanabilir.

IP Kamera Sistemleri Kurulumu

IP Kamera Sistemleri Kurulumu ihtiyacınız olan sisteme karar vermenizin ardından Optimum Teknoloji’nin uzman ekibi tarafından yapılmaktadır. Sistem sorunsuz çalışır şekilde size teslim edilmekte ve karşılaşılacak kullanım sorunlarıyla ilgili sizlere gerekli bilgilendirmeler yapılmaktadır.

Güncel yazılımlarla, pratik çalışan güvenlik kamera sistemleri çözümleriniz için Optimum Teknoloji tecrübesine güvenebilirsiniz. Merak ettikleriniz ve fiyatlarla ilgili bilgi almak için bir telefon kadar uzağınızdayız.