IP KAMERA SİSTEMLERİ KURULUMU

IP Kamera Sistemlerinin kurulumu genellikle izlenecek alanlara kamera kurulumu, ağ altyapısı kurma ve izleme ayarlarının tamamlanması aşamalarıdır. Kurulumda en hassas noktalar, kameranın kurulacağı yerin görüşün en geniş açıyla alınabileceği konumda kurulması ve kamera IP"lerinin sabitlenmesidir.


Sabitlenmemiş kamera IP adresleri, güç kesintisi veya yeniden başlatma durumunda değişecektir, bu nedenle kayıt kesintiye uğrayacaktır.


IP KAMERA KABLO BAĞLANTISI

CAT6 kablolama, mesafeler çok uzun değilse IP Kamera Sistemleri Kurulumu için kullanılır. Kamera kayıtları bilgisayar üzerinden yapılacaksa switch ve kamera kablolarının çekilmesi yeterlidir. NVR cihazı kayıt için kullanılacaksa, NVR ile anahtar cihazı arasında bir kablo bağlantısı kurulmalıdır.


Kameraların güç beslemesinin ağ üzerinden yapılması tercih ediliyorsa, switch cihazının Power Over (POE) özelliğine sahip olması gerekir. Ağ üzerinden güç kaynağının kullanılmadığı sistemlerde, güç kaynağı için ayrı kablolama veya mesafe çok uzunsa bir kamera adaptörü kullanılır.


IP KAMERA POE SWITCH BAĞLANTISI İÇİNDİKKAT EDİLECEK ŞEYLER

POE Anahtarını kullanırken:


IP Kameranın güç tüketim değeri

Switch cihazının verebileceği güç değeri

Kullanılacak Bağlantı Noktası Sayısı

Kablo uzunluğu

Kriterlere dikkat edilerek cihaz ve malzeme seçimi yapılmalıdır. Gerekli güç değerlerini sağlamayan bir kablo veya anahtar ileride gerilim nedeniyle sistemin arızalanmasına veya kısa devreye neden olabilir.


KABLOSUZ IP KAMERA KURULUMU

IP Kamera Sistemleri Kurulumu için başka bir seçenek de kablosuz kamera kullanmaktır. Ancak bu sistemler genellikle evlerde tek bir noktadan izleme için kullanışlıdır.


Örneğin bebek odası takibi için kullanıldığında, sadece bir kamera yeterli olduğundan, sadece bir güç bağlantısı yapılarak kameranın kablosuz ayarlarının tamamlanması gibi kolay adımlar vardır.


Çok noktalı izleme için tercih edilmeyen kablosuz kameralar için detaylı kurulum arşivini aşağıdaki yazılarımızda paylaşacağız.


KAMERA IP ADRESLERİNİN BELİRLENMESİ

Kameraların IP değerlerinin tespitinin kurulum öncesinde yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Çalıştırılan her IP kameranın IP değeri, bilgisayarda yüklü olan IP Discovery programı tarafından belirlenir. Bu değerler sabittir ve ön ayarlı bir kamera değilse üzerine yazılabilecek arızalarda işlemleri kolaylaştırır.


IP Bulma programı ile öğrenilen IP değeri tarayıcıya yazılır ve giriş butonuna basılır ise kamera üzerinde yapılabilecek ayarlara ulaşılabilir.


NVR KAYDEDİCİ KURULUMU

7 gün 24 saat çalışmaya uygun çok sayıda izlenen bilgisayar veya bilgisayarın kullanılamaması durumunda, bir IP Kamera Kaydedici, Ağ Video Kaydedici (NVR) kullanılmalıdır.


NVR kullanmak, sistemin kararlılığını artıracak ve kayıt saklanabilirliği için daha kullanışlı bir yapı oluşturacaktır.

IP Kameralardaki en büyük kolaylık, NVR cihazının veya bilgisayarın kayıt için aynı yerde bulunmasının gerekmemesidir.

Bu sayede kayıtların güvenliği veya takibi zaman ve mekan kavramlarından bağımsız olarak yönetilebilir.

NVR Kaydedici Kurulumu için öncelikle NVR"nin ağ ayarları ağa katılacak şekilde yapılır.

Ardından NVR cihaz menüsünde kullanılan tüm IP kameraların IP adresleri tanımlanarak kaydedilebileceği ayarlanır. ONVIF destekli sistemler birbirleri ile herhangi bir sorun yaşanmadan tanımlanabilir ve çalıştırılabilir.


İLK IP KAMERA ÖRNEKLERİNDE ÖZEL İLETİŞİM PROTOKOLLERİ KULLANILMIŞ OLDUĞUNDAN, MARKA A KAMERA VE NVR CİHAZI BU MARKA B İLE ONVIF PROTOKOLÜYLE KULLANILMAMIŞTIR, ONVIF PROTOKOLÜ İLE MARKALARA BAĞLI KARIŞIK SİSTEMLER OLUŞTURMA YOLU AÇILMIŞTIR . ONVIF NEDİR?

Bu sebeple ONVIF, IP Kamera Sistemleri kurulumunda ve işletiminde marka modelleri gibi seçeneklerin destekleyici cihazlarla birlikte kullanılmasını sağlayan bir iletişim protokolüdür.


IP KAMERA UZAKTAN İZLEME AYARLARI

Güvenlik kamerası görüntülerinin uzaktan izlenebilmesi için modem port yönlendirme işlemi gereklidir. Yeni nesil cihazlarda bilgisayarlara veya cep telefonlarına indirilen programlarla uzaktan izleme yapılabilmektedir. Bu cihazlarda kullanıcı tarafından port yönlendirmeye gerek yoktur.


Diğer bir faktör ise, internet hızınızın yeterli olması, böylece IP kameraların internet üzerinden sorunsuz bir şekilde uzaktan izlenebilmesidir. Söz konusu internet hızı, indirme değil, yeterli veya yüksek yükleme değerlerine sahip olmalıdır. İnternet altyapısının yetersiz olduğu durumlarda uzaktan izlenebilen kamera sayısı azaltılabilmektedir.


IP KAMERA SİSTEMLERİ KURULUMU

IP Kamera Sistemleri kurulumu, ihtiyacınız olan sisteme karar verdikten sonra Optimum Teknoloji"nin uzman ekibi tarafından yapılır. Sistem size sorunsuz çalışır durumda teslim edilir ve sizmaktadır.


Güncel yazılımlarla, pratik çalışan güvenlik kamera çözümleri için Optimum Teknoloji tecrübesine güvenebilirsiniz. Merak ettiklerimiz ve bilgi almak için bir telefon kadar uzağınızdayız.