Elektrik Tasarrufunun yolları

Günlük yaşantımızda farkına varmadan alışkanlık haline getirdiğimiz bazı hatalı uygulamalar, daha fazla elektrik enerjisi harcamamıza ve dolayısıyla ay sonunda kabarık elektrik faturalarıyla karşı karşıya kalmamıza neden olabiliyor. Elektrik tasarrufuna katkı sağlamanın birçok yolunu optimum teknolojik hizmetler olarak sisin için değerlendirdik.

Kıyafetinizi ütülerken, ütünüzün fişini çekin

İcat edilmesiyle birlikte kırışıksız ve muntazam kıyafetler giymemizi sağlamış ve bu nedenle bizlere büyük bir sevinç yaşatmış olsa da ütü en fazla elektrik tüketimine neden olan ev aletleri arasında en üst sıralarda yer alıyor. Dolayısıyla son parça kıyafetinizi ütülemeye geçmeden önce ütünüzün fişini çekebilir ve kalan ısıyla kıyafetinizi kolaylıkla ütüleyebilirsiniz. Böylece ütüyü optimum teknolojik şekilde kullanmış olursunuz

Elektrik süpürgenizin haznesini doldukça temizleyin

Elektrik süpürgenizin haznesi dolmaya yaklaştığında, temizliğe ara verip haznenizi boşaltabilirsiniz. Çünkü hazne doldukça, elektrik süpürgenizin işlevini yerine getirebilmek için harcadığı elektrik miktarı maksimum seviyeye çıkıyor. Elektrik süpürgesini optimum teknolojik olarak kullanmak istiyorsak ,temizlik esnasında ara ara haznenizi kontrol etmenizi öneririz.

Çoklu lamba avizesi kullananlar için pratik çözüm

Eğer evinizde çoklu lamba kullanabileceğiniz avizelerden varsa ancak tüm lambaları kullanmanız gerekmiyorsa, komütatör aracılığıyla daha az lamba yakabilirsiniz. Böylece enerji tasarrufu yapmış olursunuz. Ayrıca düşük enerji kullanımı sağlayan LED ampul kullanmanız da faydalı olacaktır. Öte yandan, tozlu ampuller daha fazla elektrik harcattığından, ara ara ampullerinizin tozunu almayı da unutmamanızı öneririz. Bu konularla ilgili gerek duyduğunuzda optimum teknolojik hizmetler olarak sizlere destek olabiliriz.


Beyaz eşyalarınızı A sınıfı seçmeye özen gösterin

Teknoloji her geçen gün hızla ilerledikçe, elektrik enerjisinden tasarruf etmenin yolları da artıyor. Son yıllarda giderek daha fazla kullanılmaya başlanan A sınıfı beyaz eşyalar, işte tam da burada devreye giriyor. Eğer evinizde daha az enerji harcayarak hem bütçenizi rahatlatmak hem de sürdürülebilir bir dünyaya katkı sunmak istiyorsanız, beyaz eşya alışverişinde A, A+, A++ veya A+++ ürünleri tercih edebilirsiniz. Böylece elektrikle ilgili ürünlerinizi optimum teknolojik seviyede kullanmış olursunuz.

Buzdolabınızı fırınınızdan uzak bir konuma yerleştirin

Mutfağınızda beyaz eşyalarınızı yerleştirirken, fırınınızı buzdolabınızdan uzakta konumlandırmaya özen göstermenizde fayda var. Fırınınız çalışırken ortaya çıkan yoğun ısı, buzdolabınızın soğutma işlevini yerine getirebilmek için daha fazla enerji harcamasına sebep oluyor. O yüzden ürünleri optimum teknolojik seviyede kullanmak her açıdan faydalı olacaktır. taahhütlü elektrik işlerimizde de biz optimum teknolojik hizmetler olarak bunları sağlıyoruz

22.00’den sonra elektriğin ucuzladığını unutmayın

Çamaşır makinenizi ve bulaşık makinenizi gün içinde, özellikle sabah ve öğle saatlerinde çalıştırmak yerine akşam 22.00’den sonra kullanmayı tercih edebilirsiniz. 22.00 itibariyle elektrik harcamasında gece tarifesi devreye giriyor ve sabah 06.00’ya kadar çok daha tasarruflu elektrik tüketebilmek mümkün oluyor. Ayrıca bulaşık makinenizi ve çamaşır makinenizi tam doldurmadan çalıştırmazsanız, uzun vadede elektrikten ciddi biçimde tasarruf sağlayabilirsiniz. Üstelik yeni makinelerin pek çoğunda ekonomik yıkama seçeneği de bulunuyor; faydalanabilirsiniz. Böylece çamaşır makinelerinizi optimum teknolojik seviyede kullanmış olursunuz.


Kullanmadığınız tüm elektrikli eşyalarınızın fişini çekin

“Elektrikli aletleri kullanmama ihtiyaç kalmadığında onları zaten kapatıyorum, fişlerini prizden çekmeme ne gerek var?” diye soruyor olabilirsiniz. Ancak maalesef tek başına kapama tuşuna basmak yeterli olmuyor, elektrik harcamaya devam ediyorsunuz. İşte bu nedenle; örneğin, elektrikli çay makinenizi kullanmadığınız tüm anlarda hem kapatmanızı hem de fişini prizden çekmenizi öneririz. Böyle yaptığınızda elektrikli ürünleri optimum teknolojik seviyede kullanmış olursunuz.

Gerekmedikçe buzdolabı ve derin dondurucunuzun kapağını açmayın

Buzdolabı ve derin dondurucunuzu optimum teknolojik seviyede kullanmak istiyorsanız, kapaklarını sıkça açmamalısınız. Kapaklarını sıklıkla açarsanız, soğukluğu koruyabilmek için daha fazla enerji tüketmeleri gerekiyor. Bu nedenle hem gerekmedikçe kapaklarını açmamanız hem de içlerini kapasitelerinden daha çok ürünle doldurmamanız, enerji tasarrufu açısından faydalı olacaktır.