blog-2

Optimum Teknoloji

  /  Faydalı Bilgiler   /  Akıllı Ev Sistemleri Hakkında
Akıllı Ev Sistemleri Hakkında

Akıllı Ev Sistemleri Hakkında

Akıllı Ev Sistemleri Hakkında tasarruf, kullanım kolaylığı, kontrol edilebilecek alanlar gibi temel bilinmesi gerekenleri yazımızda bulabilirsiniz. Normal bir ailenin enerji giderlerini arttıran ve gereksiz enerji tüketimine neden olan en büyük etkenler:

 • Gereksiz yere açık bırakılan ışıklar
 • Yüksek seviyelerde çalıştırılan ısıtma ve soğutma sistemleri
 • Evin kullanılmayan bölgelerinin ısıtılması
 • Gün ışığından gerektiği kadar faydalanamama
 • Açık bırakılan cihazlar

ve benzeri durumlardır. Isıtma sistemlerinin otomasyonla denetimi bir evin ısı enerjisi tüketimini %10, gereksiz ocakların söndürülmesi, yakılan ışıkların %90 parlaklıkta yakılması, cihazların ucuz tarife zamanlarına göre programlanması gibi yöntemler ise elektrik enerjisi tüketimini %30’a varan oranda azaltabilir.

Akıllı Ev Sistemleri Hakkında kavramlar birçok farklı yerde kullanılmaktadır, ancak gerçek anlamda akıllı evin ne olduğunu anlamak için öncelikle evleri sınıflandırmak gerekir. Teknolojik evler gelişmişlik sırasına göre üç ana başlık altında toplanabilir.

Akıllı Ev Sistemleri Hakkında

Akıllı Ev Sistemleri Hakkında

Kontrol Edilebilir Ev Nedir?

Kontrol edilebilir ev nedir sorusunun en kısa cevabı, mevcut cihaz ve sistemlerin çeşitli kumanda sistemleri ile kolaylıkla kontrol edildiği evlerdir. Dolayısıyla ev anlık olarak komut alarak o an istenilen durumu oluşturur.

Bu tip evler de kendi aralarında

 1. Evdeki Tüm Eşyaların Tek Bir Uzaktan Kumanda İle Kontrol Edildiği Durumlar,
 2. Farklı Aletlerin Birbiriyle Bağlantısı Olduğu Durumlar
 3. Görünmez Kontrol Ünitesiyle Yönetilen Evler

gibi kategorilere ayrılmaktadırlar.

Programlanabilir Evler

Akıllı Ev Sistemleri Hakkında diğer bir tabir programlanabilirliktir. Bu evler statik programlama ile evde yaşayan insanların daha önceden girdiği eylem zincirine tepki verebilen evlerdir. Bu evlerde kullanılan yazılım güvenilir olmalıdır.

Programlana bilir evlerin dezavantaj oluşturan yanı, değişik bir senaryo istendiğinde sisteme statik olarak girilmesi gerekliliğidir. Bir senaryodan memnun olunmamışsa, bu senaryoyu değiştirmek evde yaşayanlar tarafından yapılmak zorundadır.

Bu sınıftaki evler; zamana ve sensörlere tepki veren programlanabilir evler, zamana göre programlanabilmenin, sensörlere göre tepki verebilmenin yanında koşul ve durumlara göre hareket edebilen evler olarak iki gruba ayrılabilir.

Yapay Zekaya Sahip Evler

Yapay zekaya sahip evler Programlanabilir evler ile benzerlik gösterir, fakat programlanabilir evlere göre daha gelişmişlerdir. Programlanabilir evlerde senaryolar insan yardımı ile hazırlanmakta iken bu evlerde senaryo girişi yapılmaz.

Bu evlerin öğrenme yeteneği vardır. Bu evler, kendi kendine inceleyip, buna göre kendi ayarlarını ve senaryolarını oluşturabilen evlerdir. Şimdilik hayal gücünde öteye geçememiştir, ne Türkiye’de ne de yurt dışında bu kapsamda uygulanan bir akıllı ev sistemi yoktur.

Akıllı Ev Otomasyonları

Otomasyon; bir sistemin hazırlanan belirli bir senaryoya göre herhangi bir operatöre gerek duymadan istenilen işlemleri gerçekleştirmesi olarak tanımlanabilir. Ev teknolojileri endüstrinin birçok alanında kullanılan kontrol sistemlerinin gündelik hayata uyarlanması, ev otomasyonu da bu teknolojilerin kişiye özel ihtiyaç ve isteklere uygulanmasıdır.

Akıllı Evlerde Kullanılan Elektronik Araçlar

 • Akıllı posta kutusu, Akıllı kapı, Harekete duyarlı ışıklar,
 • Akıllı perde, Akıllı yatak, Akıllı gardırop,
 • Akıllı çamaşır makinesi, Akıllı Banyo, Akıllı masa,
 • Akıllı göstergeler, Akıllı buzdolabı/kiler,
 • Akıllı Bulaşık makinesi, Akıllı kameralar, Akıllı zemin,
 • Akıllı telefon, Akıllı fişler, Akıllı kaçak (sızıntı) detektörleri,
 • Ev güvenlik monitörü, Acil durumda yardım çağırma, Kavramsal yardımcı,
 • Akıllı ısıtma ve soğutma sistemi,
 • Akıllı televizyon, Akıllı bahçe sulama sistemi vb.

Akıllı Evlerde Kullanılan Teknolojiler

Nispi Mantık: Nispi mantık (fuzzy logic) bulanık mantık diye adlandırabiliriz. Nispi mantık, insanların kullandıkları düşünce metodunu bilgisayarlara aktarmaktır. Dijital mantıkta bir sonuç ya evet ya da hayırdır. Bunun arası bir sonuç olamaz. Nispi mantık ise bu iki sonucun arasını inceleyerek gerçek dünya koşullarına daha yakın kararlar verme imkânı sağlar. Madde, zaman ve enerji israfını minimuma düşürmek için bu mantıktan yararlanılabilir.

Telemetri: Kablosuz ya da sabit bir ağ aracılığıyla cihazların uzaktan izlenebilmesi ya da kontrol edilebilmesidir. Telemetri sayesinde kablosuz ağlar ya da radyo linkleri üzerinden cihazlara birtakım komutlar göndermek, cihazın durumu hakkında merkeze bilgi iletmek, cihazla merkez arasında bilgi alışverişinde bulunmak mümkündür. GPRS, GSM tabanlı sistemler dahilinde kullanılmak üzere geliştirilmiş, paket anahtarlamalı bir veri iletişim servisidir. Mobil şebeke abonelerine paket tabanlı veri hizmetleri sağlayan GPRS, ilave paket anahtarlama düğümleri kullanarak mevcut GSM altyapısı bünyesinde çalışacak şekilde tasarlanmalıdır.

Diğer Akıllı Ev Teknolojileri

X–10 Teknolojisi: X-10, evdeki lambaları, cihazları ve diğer ekipmanları zaten var olan 220V’luk elektrik kabloları üzerinden kumanda etmeye yarayan bir iletişim dilidir.

Cat 5: Alt yapı olarak Cat 5 kablo kullanan sistemlerin, X10 ’dan en büyük farkı elektrik sinyali yerine bilgi akışı olmasıdır. Cihazlar çalışmaları için gerekli enerjiyi güç hatlarından alıp, iletişim için data kablosu kullanırlar. Gönderilen data bilgileri hangi adrese gidileceğini, hangi işlemin gerçekleştirileceğini içerir. Kablolu akıllı ev sistemlerinin en büyük dezavantajı, binalarda tekrar kablolama ihtiyacıdır.

RF Sistemler: Sistemin dış uyarıcılar ile bağlantısını sağlayan özel bir kablosuz iletişim protokolüdür.

Bluetooth Teknolojisi: Bluetooth, kısa mesafedeki aygıtları birbirine bağlayan bir kablosuz teknolojidir. Bluetooth ‘da cep telefonları, bilgisayarları, PDA’leri, yazıcıları kablosuz olarak bir araya getirir.

Zigbee Teknolojisi: Zigbee organizasyonu güvenilir, düşük maliyetli, güç tüketimi düşük, kablosuz bir şekilde ağ bağlantısı olan ve bir monitör aracılığıyla evdeki cihazların global standartlara uygun olarak kontrolünü öngörmektedir. Yani ev otomasyonunun kontrol panelini oluşturur.

Akıllı Ev Sistemleri Hakkında

Akıllı Ev Sistemleri Hakkında hem yabancı ülkelerde hem de ülkemizde tüm fonksiyonlarının tam olarak uygulanamadığını belirtebiliriz. Bunun sebebi akıllı evlerin kapsadığı;

 • Genişletilmiş multimedya sistemlerinin
 • Konutun her bölgesinde gerekli ayarlamaları yapan güvenlik sistemlerinin
 • Isıtma ve soğutma sisteminin
 • Konut içerisinde gerekli ışık konforunu hazırlayan aydınlatma sisteminin
 • Kullanılan elektrik enerjisini kontrol eden ve tasarrufunu sağlayan sistemin
 • Elektronik cihazların ve özellikle bütün sistemleri internet ile birleştiren ve entegrasyonunu sağlayan komünikasyon teknolojisinin

günümüzde oldukça yüksek bir maliyete sahip olmasıdır.

Bu nedenle akıllı ev sistemleri, ülkemizde sadece fazla kullanıcıya sahip sitelerde ve entegrasyonu sağlanmamış tekil sistemler halinde uygulanabilmektedir. Akıllı konutta kullanılan sistemler farklı gelir gruplarına hitap edecek şekilde çeşitlendirirsek, yaygınlığı da artabilir. Teknolojinin gittiği yönde gösteriyor ki bu yüzyılın sonunda ev otomasyonları vazgeçilmez olabilir. Bunun için firmalar bu yönde yatırımlara başlamış durumdalar.

Kamera Sistemleri, GPS Takip Cihazlarıi Akıllı Ev Sistemleri gibi ihtiyaçlarınız için Optimum Teknoloji’yi arayabilir, detaylı bilgi alabilirsiniz.