blog-2

Optimum Teknoloji

  /  Faydalı Bilgiler   /  AHD Kamera Sistemleri
AHD Kamera Sistemleri

AHD Kamera Sistemleri

AHD Kamera Sistemleri, CCTV kamera sisteminin kablo altyapısına yüksek çözünürlükte kayıt yapabilen kameralar ve kayıt cihazı eklenmesiyle oluşturulabilen ekonomik güvenlik kamera çözümleridir.

Mevcut kamera sistemlerini, uygun maliyetlerle daha iyi görüntü kalitesine kavuşturmak isteyenler için en ideal sistem AHD kameralardır. Yeni kablo ve kablolama maliyeti olmaması bu avantajı sağlamaktadır.

AHD Kamera Nedir?

AHD Kamera, Analog High Definition kelimelerinin baş harflerinden elde edilen kısaltmadır. Açılımı ise Analog Dijital Verili Yüksek Çözünürlük olarak tanımlanabilir.

AHD Kameralar HD 720p veya Full HD 1080p çekim kalitesinde kayıt yapabilmektedir. Kayıt altına alınan bölge içerisindeki görüntü netliği başarılı olan AHD kamera sistemleri, CCTV sistemlerinin yazılımsal ve donanımsal kalitesi yükseltilmiş versiyonu olarak da nitelendirilebilir.

Koaksiyel kablolarla 500 metre mesafeye kadar, kayıp yaşanmadan görüntü aktarımı yapılabilir. Bu sayede pek çok alanda AHD kamera sistemleri kullanılabilmektedir. CCTV sisteminde değişiklik yapılacak diğer bir donanım da AHD kamera kayıt kalitesini işleyebilecek yazılıma sahip AHD-DVR cihazının takılmasıdır.

AHD-DVR Nedir?

DVR İngilizce Digital Video Recorder teriminin baş harflerinden elde edilen kısaltmadır. Türkçe tabiriyle Dijital Video Kaydedici olan DVR cihazlarının HD kalitedeki görüntüleri saklayabilen yazılımı olan versiyonlarına AHD-DVR denilir.

AHD-DVR cihazları 720p ve 1080p görüntü kalitesindeki kayıtları depolayacak özelliklere sahiptir. CCTV kamera sistemlerini AHD ile güncellemek isteyen kullanıcıların yeni kameranın yanında AHD-DVR cihazı da almaları gerekmektedir.

AHD Kamera Kurulumu

AHD Kamera kurulumu daha önce kamera sistemleri kullanan veya ilk kez kullanacak olan kullanıcılara göre değişmektedir. Eğer önceden CCTV gibi bir kamera sistemine sahipseniz ve yeni görüntüleme alanlarına ihtiyacınız yoksa sadece kameraların ve DVR cihazının değiştirilmesi yeterli olacaktır.

AHD Kamera Sistemleri

AHD Kamera Sistemleri

Sistem kurulum aşamalarını kısaca özetleyecek olursak:

 1. AHD bir kapalı devre güvenlik kamera sistemi olduğundan DVR cihazı ve monitörlerin kurulacağı izleme merkezine karar verilir
 2. İzleme merkezinden 500 metre mesafeye kadar kayıpsız, kaliteli görüntü elde edilebilir
 3. İzleme yapılması istenen alanlara ve o alana birer adet kamera yetip yetmeyeceği çalışmasına göre kullanılacak kamera sayısına karar verilir
 4. AHD Kamera Sistemleri sonradan kamera eklenmesi ancak yeni kablo çekilmesiyle mümkün olacağından, ilk aşamada karar vermek ek maliyetleri engelleyecektir
 5. Kameraların yerleri tespit edildikten sonra montaj ve DVR cihazına çekilecek kablo yolu belirlenir
 6. DVR cihazına kameraların ve görüntü alınacak monitörlerin takılmasıyla sistem kullanıma hazır hale gelir

AHD Kamera Bağlantısı

AHD kameralar CCTV kamera kablolarıyla da çalışabilmektedir. Ancak AHD Kamera bağlantısı eski tip kameralar ile aynı olsa da eğer kurulumu kendiniz yapıyorsanız görüntü alamama gibi bir problemle karşılaşabilirsiniz. Bu durumda kontrol etmeniz gerekenler:

 • Kamera bağlantılarının ve DVR cihazına girişin sorunsuz olduğundan emin olun
 • Kamera güç bağlantısının takılı olmasına dikkat edin
 • Hala görüntü alamıyorsanız DVR cihazınızın ayarlarından görüntü kalitesi seçeneğini manuel konumuna getirerek kendisinin algılamasını sağlayın
 • Manuel seçim sonucu değiştirmediyse bazı DVR cihazlarının belirli kanallardan yüksek çözünürlükte, geriye kalan kanallardan düşük çözünürlükte görüntü alabileceğini unutmayın
 • Cihazınızın yüksek çözünürlük destekleyen kanalı yoksa veya bu değişiklik de sonucu değiştirmediyse DVR cihazınız HD kayıt özelliğine sahip olmayabilir. Kameralara uyumlu bir DVR cihazı almanız gerekecektir.

AHD Kamera Analog DVR da Çalışır mı?

AHD kameralarınız eski Analog DVR cihazlarında çalışabilmesi için birkaç kanal için de olsa DVR’ın yüksek çözünürlükte kayıt desteğinin olması gerekecektir. Yüksek çözünürlükten kasıt en az 720p HD görüntüdür. Cihaz bu görüntü kalitesini destekleyen hiçbir kamera girişine sahip değilse AHD kameranızdan görüntü aktaramayacaktır.

Bu bilgilere cihazın kullanım kitapçığından veya menüsündeki görüntü kalitesi seçeneklerinden ulaşabilirsiniz.

AHD Kamera Sistemleri

AHD Kamera Sistemleri

AHD Kamera Sistemleri

AHD kamera sistemleri ihtiyaçlarınızda:

 • Sistemde kullanılacak kameraların görüş açısı
 • Yeniden kablolama yapılacaksa kablo kalitesi
 • DVR cihazının yazılımının güncelliği
 • Görüntüleme alınacak monitörlerin görüntü kalitesi
 • Kayıt izlenecek ara yüz programının kullanıcı dostu olması

Gibi pek çok faktöre dikkat etmeniz kullanacağınız sistemin stabilitesini ve kullanım ömrünü etkileyecektir.

Optimum Teknoloji tüm bu faktörleri sizin yerinize düşünerek en ideal sistemleri, bütçe dostu seçeneklerle müşterilerine sunmaktadır.

 • AHD Kamera Sistemleri
 • IP Kamera Sistemleri
 • Araç İçi Kameralar
 • GPS takip cihazları
 • Akıllı Ev Çözümleri
 • Fiber Optik Kablolama
 • Zayıf Akım Sistemleri

Konularında güvenilir çözüm ortağınız olan Optimum Teknoloji, uzman teknik servisiyle hizmet vermektedir. Merak ettikleriniz ve fiyatlarla ilgili detaylı bilgi almak için bizleri arayabilirsiniz.